Zrywki – czy jeszcze są potrzebne?

Torby foliowe stały się nieodłącznym elementem naszych sprawunków. W jakim celu ponadto używa się reklamówek? Kiedy stworzono siatki jednorazowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to finisz reklamówek? z jakiego powodu musimy płacić za reklamówki?

Kiedy powstały pierwsze worki foliowe?

Zanim opatentowano jednorazówki, używano grubych papierowych toreb. Wymyślił je pochodzący z Ameryki, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem sklepu spożywczego i pragnął ułatwić swoim klientom transportowanie zakupów z marketu do domów. Zamysł ten był hitem, papierowe torby dla konsumentów zaczęły stosować sklepy prawie na całym globie.

Było tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował wyjściową polietylenową edycję jednorazówki. W oka mgnieniu wyparła swojego zrobionego z paprieru  poprzednika. Torba foliowa była głównie bardziej trwała a ponadto nie użytkowaną można było złożyć i transportować  komfortowo w torbie czy kieszeni.

Skąd nazwa „reklamówka”?

Na początku jednorazówki miały być używane do jednorazowego użytku. Z czasem dostrzeżono, że ludzie korzystają z nich wielokrotnie. Spostrzeżenie to sprawiło, że reklamówki zaczęto produkować z trwalszych surowców. Umożliwiało to noszenie cięższych rzeczy z powodu na większą trwałość worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nichreklamę lub znak firmowy marketu z którego dana siatka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest używana do dzisiaj bez względu na to czy jest ona zadrukowana czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się worki foliowe?

Reklamówki używane w marketach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań wykonanych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych posiada w swojej ofercie również inne potrzebne  wyroby z tego surowca. Są nimi wśród nich: pojemniki na jedzenie, kosmetyki, srodki czystości, torby foliowe do pakowania artykułów ogrodniczych, budowlanych czy opału oraz zwykłe worki na śmieci, z jakich korzystamy każdego dnia

Plusy i minusy toreb foliowych.

Opakowania foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie jest tak przyczyny. Mają one wiele zalet, dzięki czemu w w większej części przypadków ciężko jest wymienić je na coś innego. Do naczelnych zalet toreb foliowych jest ich wytrzymałość. Folia jest bardziej wytrzymała niż np. karton dodatkowo nie przepuszcza wody, nie posiada zapachu i umżliwia pakowanie w nią towaru o dowolnych kształtach. Do bezsprzecznych zalet worków foliowych należy też ich niska cena a także masa. Worki foliowe są bardzo lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to ogromne znaczenie podczas przewożenia towarów Mimo mnogości korzyści, worki foliowe posiadają jedną sporą wadę a mianowicie czas degradacji. Podaje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły człowiek, pozbywa się reklamówki standardowo już po 25 minutach używania.

W jaki sposób z głową korzystać z toreb foliowych

Większa część z nas korzysta każdego dnia  z reklamówek i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro ziemi powinniśmy zmniejszyć ich ilość lub postarać się o ponowne użycie surowca.

 Metod istnieje naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład skorzystanie niegrubych reklamówek, przyniesionych ze marketu  w roli worków na odpady. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Zużyte jednorazówki  sprawdzą się też bardzo dobrze  w ogrodzie , jako ochrona dla roślin przed mrozem  (wystarczy okryć roślinkę reklamówką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo pomysłowym sposobem na zużycie jednorazówek jest przygotowanie z nich plastikowej „włóczki”. Aby ją wykonać wystarczy odciąć od siatki uszy i dno. Powstanie wtedy pewnego rodzaju tuba, następnie trzeba  zgiąć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będziekońcówka „włóczki”. Kolejne paski należy wycinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z tradycyjnych  materiałów. W internecie można nawet znaleźć filmiki z instrukcją, pokazujące po kolei, jak stworzyć z nich dużo ciekawych przedmiotów 

Nim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je użyć jako foli bąbelkowej do swoich przesyłek. Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Reklamówki, czy wciąż są potrzebne?

Używanie jednorazówek nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z wielu plusów tych produktów Warto jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, kiedy na prawdę ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka okazja, zabierajmy własne torby na zakupy a foliowych używajmy ponownie. Zawsze warto też pomyśleć dwa razy zanim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za środowisko ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim my – konsumenci.