W jakim pomieszczeniu (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Przyjście na świat dziecka zmienia bardzo wiele w życiu jego rodziców. Na długo przed zjawienie się w naszym życiu noworodka, jest sporo zrobienia, których trzeba przypilnować aby po narodzinach i wyjściu ze kliniki, zarówno mama oraz dziecko mieli komfortowe warunki. Jak im to zapewnić?

Czego unikać?

Przede wszystkim w świetle statystyk badaczy, należy zatroszczyć się o to, aby noworodek podczas pierwszego roku życia spało w pokoju rodziców. Stanowi to detal, o którym dużo młodych par zapomina. Najważniejszym niebezpieczeństwem w przypadku niemowląt stanowi zdarzenie noszące nazwę SIDS – nagła śmierć łóżeczkowa. Lekarze uważają, że jest możliwość tego łatwo uniknąć oczywiście poprzez wstawienie dziecięcego łóżeczka do sypialni opiekunów. Zwłaszcza z uwagi na to, iż do takiego typu zgonów wśród maluchów dochodzi głównie przez zadławienie. Najmądrzejsze jest to , aby łóżko dziecka znajdowało się w bliskiej odległości łóżka rodziców. Nie zapominajmy również o tym, że w takich sytuacjach zagrożeniem jest także to, jeśli noworodek śpi z rodzicami, ponieważ, że pojawia się prawdopodobieństwo, że zostanie przygniecione przez rodziców podczas snu więc w przypadku takiego rozwiązania musimy być bardzo ostrożnym.

W czym powinien spać niemowlę?

Skoro teraz zdajemy sobie sprawę, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla naszego dziecka stanowi spanie w jednym miejscu z opiekunami skupmy się na innej, równie istotnej, rzeczy – w czym ma spać niemowlę. Świeżo upieczeni opiekunowie najczęściej wybierają trzy sposoby:

  • Łóżeczko – stanowi mebel zarówno dobry w początkowych miesiącach życia malucha oraz w późniejszym okresie, więc jest jednocześnie użytkowy i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – szczególnie przez to, że niezawodnie usypia dziecko a także pomaga opiekunom w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – identycznie tak, jak poprzednie metody jest ogromną wygodą szczególnie dla matki, która ma dużą możliwość kontroli malucha

Trzeba brać pod uwagę, że opiekunowie muszą indywidualnie dopasować tego typu rozwiązanie, w szczególności mając na uwadze dostępny w swojej sypialni dostępny metraż. Pamiętajmy także, żeby niemowlę spało bez zabawek.

Które materiały są najlepsze dla noworodka?

Podczas wyboru przyborów dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to z jakiego materiału jest ono wyprodukowane. Dla najmłodszych członków rodziny najbardziej sprawdzi się drewno, szczególnie fachowo obrobione. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są zarówno solidne jak i niegroźne dla dzieci. Co tym bardziej dla młodych rodziców jest istotną wartością, ponieważ profesjonalnie wykonane łóżeczko lub kołyska drewniana posłużą nam jeszcze przez wiele lat, np. w przypadku drugiego dziecka.