Pomoc w leczeniu uzależnienia – czy NFZ mi pomoże?

Placówka leczenia uzależnień w Wandzinie ułatwia powrót do zdrowia osobom, które chcą skorzystać z NFZ. Samodzielne wyjście z uzależnienia, zwłaszcza przy substancjach psychoaktywnych jest niezwykle trudne. Z tego powodu warto skorzystać z oferowanego tam krótkoterminowego programu leczenia, który opiera swoje działania na metodzie społeczności terapeutycznej. Ważnym punktem w walce z uzależnieniem jest skorzystanie z terapii krótkoterminowej. Jest ona kierowana do osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz innych środków.

Na czym polega?

Zabierając się za realizację postanowienia o skończeniu z używkami trzeba być świadomym, że leczenie przeważnie nawet pół roku. Jest to czas, podczas którego dopasowywane jest odpowiednie leczenie. Decyduje o tym stan osoby uzależnionej. Cały proces dzieli się na kilka faz, które sukcesywnie pomogą osiągnąć pożądany cel. Na samym początku warto skupić się na swoim wyglądzie oraz środowisku. Drugim punktem jest motywacja, która nam pozwala wprowadzić znaczące zmiany, które są zaczerpnięte z wyznawanych norm i wartości. Następny etap umożliwia poprawienie relacji z samym sobą oraz najbliższymi. Czwartym, a jednocześnie ostatnim etapem jest przypływ myśli o normalnym życiu poza ośrodkiem. Zakończona terapia daje szansę na samodzielne i szczęśliwe życie bez nałogów.

Do rozpoczęcia terapii trzeba spełniać określone warunki

Podstawą przyjęcia do ośrodka w województwie pomorskim jest aktualne skierowanie wystawione przez lekarza. Nie wolno zapomnieć o lekach zażywanych na stałe, które będą odpowiednio dopasowane do czasu pobytu. Istotne jest, że jeśli pacjent nie będzie w posiadaniu ważnych papierów lub zaleceń do przyjmowania leków, to nie zostaną one podane. Koniecznością są także dokumenty takie jak dowód osobisty, RTG klatki piersiowej czy dokumentacja medyczna lub/i terapeutyczna. Podczas zabierania rzeczy każda osoba, która chce skorzystać z pomocy ośrodka musi pamiętać o środkach higieny oraz odzieży. W żadnym razie nie wolno zabierać ze sobą groźnych narzędzi i przedmiotów, telefonu komórkowego oraz cennych przedmiotów.
Sprawdź źródło artykułu: Wandzin – Ośrodek Terapeutyczny