Kupno ukuleli online i stacjonarnie- wady i plusy

Mając na myśli ukulele w wielu przypadkach wielu ludzi ma przed oczami po prostu niewielką gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Ściślej mówiąc ukulele należy do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim wyglądem przypomina gitarę, aczkolwiek trochę się od niej odróżnia. Instrument ten pochodzi z Hawajów. Ukulele zazwyczaj stosuje się jako instrument do akompanimentu, ale można grać na nim również solo. Ostatnio ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami posiadają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele dostępne jest tylko w sklepie stacjonarnym? A może warto skorzystać z oferty sklepów zajmujących się sprzedażą online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele wywodzi się z Hawajów, ma delikatną budowę, i przyjemne dla ucha brzmienie. Jego historia sięga końca XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach zjawili się na Hawajach. Na instrumencie tym grała hawajska rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się znacznie bardziej powszechny. Wówczas zostało ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w następnych latach jego sława stopniowo zmniejszała się. Wówczas też, powstała forma instrumentu, jaka jest znana do dziś. Uważa się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jak znaleźć odpowiednie ukulele??

Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego rozmiar. Należy dopasować go wzrostu osoby grającej, co zdecydowanie usprawni naukę, oraz zwiększy komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale także chodzi o dźwięk ukuleli. Do wyboru jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Małe instrumenty są znacznie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejszym ukulele jest to tenorowe, oraz jego brzmienie jest najdłuższe. Znacznie większe ukulele przez swoje wymiary jest niepraktyczne, a także o wiele droższe. Dlatego rozmiarem, który jest polecany zwłaszcza dla amatorów jest sopran. Jest to dobry model również dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których dłonie są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po opanowaniu gry na małym rozmiarze, warto zmienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego ukulele równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? W sklepach znaleźć można instrumenty wykonane z wielu różnych materiałów. Najpopularniejsze, a jednocześnie najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za instrument z litego drewna musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Pomimio tego początkujący na pewno nie dostrzeże różnicy, dlatego na początku nie warto wydawać zbyt dużo. Następnym ważnym kryterium przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek występują także w kształcie ananasa.

Zakup ukulele- sklep stacjonarny czy internetowy

Decydując się na wybór odpowiedniego instrumentu warto wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Gdy już podejmiemy decyzję którego właściwie ukulele szukamy, warto rozważyć wybór dobrego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez online? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest łatwa. Obydwie opcje posiadają zalety i minusy.

W sklepie online asortyment jest na pewno większy, i dostępność ukuleli jest łatwiejsza. Warto pamiętać, że nie posiadając doświadczenia z tym instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez rady ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dociekliwego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to istotny aspekt.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie przystępniejszymi cenami niż w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep z instrumentami.

Jeśli jesteśmy amatorami, dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie ze wsparcia fachowca stacjonarnie. Jeżeli model jaki nas interesuje nie jest dostępny, można go oczywiście zamówić online. W przypadku bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sprawa wydaje się łatwiejsza, gdyż mogą od razu zamówić instrument online.