Książki i zeszyty szkolne- jak dbać?

Każdego roku na początku jesieni rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- kupno podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na książki całkowicie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych uczniów. Warto dbać o ich odpowiedni stan chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie książki można odsprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie książki zostaną zakupione, trzeba uczyć dzieci jak o nie dbać. Często pod koniec roku szkolnego podręczniki są bardzo zniszczone- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie podręczniki nadają się tylko do śmieci i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyka nie tylko książek. Problemem są także zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto zostawić stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Szczególnie że, na koniec szkoły podstawowej, czy liceum odbywają się egzaminy, do których warto przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, należy o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na zeszyty

Jak przechowywać podręczniki i zeszyty, aby się nie niszczyły?

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od maleńkości. Warto przypilnować, aby dzieci już od małego umiały odpowiednio dbać o książki. Pozwoli to w późniejszym czasie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się niszczą niż książka, którą czyta się jednokrotnie i potem odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki należy rozpocząć już w momencie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi pomieszczeniami do trzymania tego typu rzeczy. Oczywiście trzeba także za wszelką cenę unikać zalania. Nie dość, że może to rozmazać tekst, ponadto takie strony mocno się marszczą. Po skorzystaniu z książki, należy odłożyć ją na półkę i ustawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i darciu okładki. 

Jak dbać o książki i zeszyty w drodze do szkoły?

Z pewnością najwięcej uszkodzeń powstaje w czasie noszenia książek. Często w plecaku szkolnym mocno się gniotą, gdyż uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie książki, czy zeszyty mają często kontakt z jedzeniem, co bardzo im szkodzi. Zdarza się, że podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wpadnie jakiś przedmiot, który może poniszczyć kartki. Warto książki i zeszyty nosić w plecaku w osobnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie można dodatkowo o nie zadbać. Podręczniki, zwłaszcza te, które dzieci codziennie noszą do szkoły można dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Obwoluty na książki zabezpieczą je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem światła słonecznego. Jeżeli zechcemy zainwestować w foliowe obwoluty na książki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach z artykułami szkolnymi jest duży asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Można zdecydować się także na pewien wzór okładek i kupić od razu pełen zestaw. Oczywiście obwoluty należy właściwie dopasować do wielkości książki. Nie wszystkie książki są tradycyjnych rozmiarów, czasami trzeba iść do sklepu z zestawem książek, aby sprzedawca mógł dobrać odpowiednie. Na rynku są także obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentny sposób naochronę książek. Takiej obwoluty nie da się już zdjąć bez uszkodzenia podręcznika. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten typ ochrony, są one szczególnie polecane zwłaszcza dla książek z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Można zakupić taką okładkę i własnoręcznie obkleić książki, nie ma potrzeby specjalnie udawać się do sklepu aby dopasować odpowiedni rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, szczególnie te, w których są ważne notatki, także można je zabezpieczyć. Zazwyczaj okładki na zeszyty są standardowych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które często trzymane są w domu nie ma potrzeby obkładać. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w podręcznikach szkolnych można notować?

Czasami w czasie lekcji trzeba w książce zapisać najistotniejsze informacje. Jeżeli po zakończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie opłaca się to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można łatwo wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Takie książki są często jednorazowe. Nawet jeśli uczeń robi zadania delikatnym ołówkiem, zazwyczaj na papierze zostaje, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, warto dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później łatwo się wymazuje. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie większą wartość, niż jego zniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych można dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najdokładniejsze zabezpieczenia i okładki nie dadzą rady, jeśli użytkownik nie będzie nauczony dbałości o książki i zeszyty.