Jesteś rodzicem noworodka? Poznaj wady i zalety łóżeczka oraz kołyski

Jeśli jesteś tatą dzidziusia to z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł. W internecie pojawia się bardzo dużo produktów dla maluchów. Jednym z takich produktów jest kołyska drewniana, która obecnie coraz częściej pojawia się w domach z maluszkami. Jakie są za i przeciw dla kołysek drewnianych i w co lepiej zainwestować – kołyskę, czy łóżeczko dla dziecka?

Źródło: Kora – kołyski drewniane w hurcie

Czym różni się kołyska od łóżeczka dla noworodka?

Przede wszystkim najważniejszą różnicą jest to, że łóżeczko stoi stabilnie, a kołyska buja się, ale co jeszcze różni te dwa produkty dla maluchów? Co najważniejsze czas użytkowania. Kołyska drewniana jest świetna dla pociech, ale tylko do pewnego czasu. Jak tylko dziecko zaczyna samodzielnie siadać, to konieczne jest odstawienie jej na rzecz łóżeczka. Następną różnicą jest rozmiar mebla – łóżeczka nabędziemy w przeróżnych wymiarach, mogą być samodzielnym przedmiotem, albo być dostawione do dużego łóżka. Kołyski najczęściej są niewielkie i mają rozmiar około 90x40cm, co za tym idzie łatwo można je wpasować do lokalu, nawet jeśli jest nieduży.

Łóżeczko i kołyska – jakie są ich plusy?

Zarówno łóżeczko, jak i kołyska drewniana mają plusy. Każde posiada entuzjastów i to Ty decydujesz, którą rzecz weźmiesz dla swojego dziecka. Największe plusy łóżeczka to:

  • możliwość zakupu przeróżnych rozmiarów, co sprawia, że łóżeczko jest opłacalne i może służyć nawet przez 2-3 lata,
  • meble ze zmienną wysokością poziomu materaca, w konsekwencji początkowo są idealne dla niemowlaków, a następnie możesz dostosować je dla starszych pociech,
  • często posiadają dodatkowe miejsce na przechowywanie albo miejsce na zamontowanie przewijaka, co za tym idzie nie trzeba kupować dodatkowego mebla.
Kołyska drewniana bardzo różni się od łóżeczka i mimo, że służy do tego samego, jej zalety są całkowicie odmienne, a będzie to między innymi:
  • niewielkie wymiary, dzięki czemu będzie pasować nawet do niedużego pokoju,
  • pomaga usypiać dziecko i ukoić płacz, dlatego że jej rytmiczne bujanie przypomina noworodkowi czas spędzony w brzuchu mamy,
  • kołysanie się kołyski pozytywnie kształtuje układ nerwowy noworodka i działa na poprawny rozwój mózgu,
  • nie jest kosztownym przedmiotem, szczególnie jeśli postanowicie nabyć ją bezpośrednio od producenta kołysek.

Jakie są wady łóżeczek, a jakie kołysek dla noworodków?

Oczywiście nie jest tak, że meble te nie są bez wad. Dla przykładu łóżeczko nie należy do najmniejszych mebli i czasem nie ma możliwości aby umieścić go w pobliżu łóżka mamy i taty. To zatem wiąże się z tym, że wstawanie w nocy do malucha będzie równoznaczne z wyjściem do innego pomieszczenia, co może być problematyczne. Oprócz tego podczas kilku pierwszych miesięcy życia, noworodek często śpi w łóżku rodziców, a problem ten nie pojawia się w przypadku kołyski, która bez kłopotu stawiana jest tuż obok łóżka. Do największych minusów kołyski drewnianej należy fakt, że nie może być ona wykorzystywana przez długi czas, gdyż jest niebezpieczna dla bobasa, który samodzielnie podnosi się i siada. Kupując ją musimy być świadomym, że dosyć szybko będzie trzeba kupić łóżko. W dodatku niemałym problemem jest przestawianie dziecka ze spania w kołysce drewnianej, na spanie w łóżeczku. Jeżeli niemowlak przyzwyczai się do ciągłego kołysania, może mieć problemy z zasypianiem bez tego dodatku.

Jak można zauważyć, zarówno łóżeczko, jak i kołyska, mają jakieś wady i zalety. Do Ciebie rodzicu więc należy wybór i zastanowienie się co jest lepszą decyzją. Z pewnością producenci kołysek działają nad tym, żeby meble te stały się bardziej popularne, szczególnie, że mają bardzo dobry wpływ na rozwój noworodka, a opiekunom musi na tym najbardziej zależeć.