Jak wygląda produkcja opakowań

Każdy bez wyjątku codziennie korzysta opakowań. Obecne są praktycznie wszędzie, znaczna część produktów spożywczych jest w nie zapakowana, kurier przywozi nam nasze zamówienie zapakowane w karton. Właściwie każda rzecz, posiada swoje opakowanie. Tektura, to najgrubszy papierniczy materiał, by powstała – co najmniej dwie warstwy masy papierniczej, muszą zostać sklejone. Jest ona wykorzystywana do produkcji różnorodnych opakowań, które wykorzystywane są między innymi w przemyśle spożywczym. W jaki sposób powstają opakowania?

Etapy produkcji

Żeby powstało opakowanie na samym początku powinien powstać projekt. Kiedy wyspecjalizowani pracownicy, dostaną już gotowy projekt lub zlecenie na wykonaniedanego opakowania, rozpoczyna się etap projektowania. Kolejno, wybierana jest tektura, zgodnie z wymaganiami oraz oczekiwaniami klienta.

Bardzo istotna jest jakość tektury – to od niej zależy wytrzymałość opakowania.W procesie produkcji tektury, używana jest makulatura oraz ścier drzewny, są one poddawane odpowiedniej obróbce chemicznej i termicznej. Na samym początku, otrzymuje się cienkie arkusze, które klejone są warstwowo w taki sposób, aby stworzyły tekturę. Im więcej będzie warstw tektury, tym opakowanie będzie bardziej trwalsze. Kartony, używane przez firmy przeprowadzkowe, mogą mieć aż siedem warstw. Gotowa tektura, poddawana jest wykrajaniu na określony wymiar. Gotowe już opakowania, można na życzenie klienta personalizować. Na pudełkach: można naklejać naklejki, wykonać nadruki czy też wykończyć je folią bądź ozdobnym papierem.

Gdy już wszystkie opakowania, są wykrojone i oderwane od wszystkich pozostałych opakowań, można wykonać na nich nadruk lub poddać kaszerowaniu – czyli oklejanie, bardzo cienką warstwą papieru. Efekt końcowy daje nam miłe w dotyku opakowanie, poza tym, tak wykończone opakowania wyglądają niezwykle estetycznie. Na opakowaniach można umieścić nadruk na życzenie klienta, może to wywołać większe zainteresowanie klientów danym produktem. Ostatni etap to złożenie lub klejenie opakowań, które może odbyć się mechanicznie lub ręcznie. Po złożeniu,opakowania są już całkowicie gotowe aby dotrzeć do docelowego klienta. Jeśli zamówienie jest duże, złożenie kartonów pozostaje dla klienta. Złożone na płasko kartony, o wiele prościej się transportuje oraz magazynuje – zajmują dużo mniej miejsca. Niekiedy klienci, chcą otrzymać już złożone opakowania. Poznaj pełną ofertę na folmaxdruk.pl

Gotowy produkt na życzenie

Pomimo, że proces produkcji kartonów zawsze wygląda bardzo podobnie, klienci mają możliwość dopasowania ich według swoich własnych potrzeb oraz oczekiwań. Sam proces, mimo że może wydawać się trudny, wcale taki nie jest. Produkt końcowy, który powstaje w tym procesie, nie tylko skutecznie chroni produkt ale i reklamuje jego zawartość, której najczęściej nie widać.