Jak uczy się angielskiego w przedszkolu?

Jakimi metodami można uczyć języka angielskiego przedszkolaki?

Istnieje dużo metod nauki i całkowicie inne zostaną wykorzystane dla młodzieży, a inne dla przedszkolaków. U takich małych dzieci zazwyczaj używane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Dla przykładu nauka sensoryczna wprowadza dużą ilość gier i zabaw po angielsku, dzięki czemu jest idealna tak samo dla młodszych, jak i trochę starszych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem też jest często spotykana w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż oparta jest na reakcji motorycznej dziecka. Metodę komunikacyjną częściej spotkamy przy dzieciach, które są osłuchane z językiem obcym i zakłada ona, że od samego początku dzieci posługują się językiem obcym.

Nauka języka angielskiego metodą immersji – jak wygląda?

Jedną z najczęściej stosowanych metod nauki języka angielskiego w przypadku przedszkoli niepublicznych jest immersja. Jest ona tak często używana i ma rzeszę zwolenników, dlatego, że polega na nauce dzieci języka obcego, bez przekładania na język polski. W konsekwencji przedszkolaki uczą się go intuicyjnie, w podobny sposób jak swój ojczysty język. Tym sposobem angielskiego zazwyczaj naucza się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, w których zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci używają języka obcego w naturalnych sytuacjach – w trakcie gier, posiłków czy też spacerów. Przynosi to wspaniałe rezultaty i sprawia, że przedszkolaki nie stresują się w trakcie używania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu użyli, jak to ma miejsce u dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im są młodsze, tym prościej uczą się języka. Przy większych dzieciach ciężej jest zastosować część z metod, na przykład niezmiernie lubianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym ekspresowo łapią nowe słówka i łatwe zwroty. Bardzo dobrze również działa w ich przypadku nauka poprzez zabawę, co niekoniecznie jest odpowiednim wyborem w przypadku uczniów wyższych klas szkół podstawowych. Dobrze mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki przedszkolaków. Przede wszystkim małe dzieci nie umieją się skoncentrować na długo i nie można planować kilku godzin lekcji na raz. Lubią naśladować innych, co za tym idzie doskonale zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. A na koniec – dzieci takie błyskawicznie uczą się przez sytuacje, które stymulują zmysły. Z tego powodu najlepiej jest uczyć je metodami naturalnymi, w których nie muszą siedzieć w ławce, ale bawić się i powtarzać rymowanki, czy też śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest wybranie idealnego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą potrafili zająć się takimi dziećmi. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.