Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Jeszcze jakiś czas temu wszyscy szyli, w każdym domu znajdowała się maszyna do szycia i prawdopodobnie każda babcia przerabiała ubrania. Po kilkunastu latach przyszedł moment, kiedy rzeczy w sklepach były bardzo tanie i młodsze osoby przestały sięgać nawet po igłę i nić. Dziurawe ubrania łatwiej było wyrzucić na rzecz nowych, niż poświęcić 5 minut na naprawienie tego. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej mówi się o świadomym kupowaniu, o zwracaniu uwagi na składy ubrań i gdy własnoręcznie wykonane rzeczy są niezwykle modne, coraz więcej ludzi uczy się szyć. Metod na naukę szycia jest dużo i wcale nie ma potrzeby, aby kupować najdroższe materiały z hurtowni, aby ją rozpocząć.

Od czego zacząć naukę szycia?

Aby nauczyć się szyć na maszynie, obowiązkowe jest posiadanie maszyny do szycia. Jeżeli nie wiecie, czy spodoba Wam się to zajęcie to nie trzeba kupować nowej i drogiej maszyny. Na początku wystarczy wzięta od mamy nieużywana maszyna albo znaleziona za niewielkie pieniądze na aukcji internetowej. Nie potrzebujecie też drogich materiałów. Zapewne macie na dnie szafy zniszczone rzeczy, których nie używacie – bardzo dobrze nadadzą siębędą idealnena pierwsze próby. Powinniście jednak kupić dobrej jakości nici. Najgorsze co może się wydarzyć na początku nauki szycia, jest zrywająca się nić. Ogromna ilość pasmanterii online oferuje dobrej jakości nici.

Gdzie uczyć się szyć?

Jeśli jesteście z większej miejscowości to możecie rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Istnieje także wiele szkoleń online. Jeśli jednak nie chcecie wydawać pieniędzy, to wystarczą Wam poradniki internetowe. Znajdziecie dużo filmów na youtubie dla początkujących. Ogromna ilość porad jest też na forach o szyciu. Nie przeceniajcie swoich możliwości. Bardzo szybko możecie rozmyślić się jeśli postanowicie szyć zbyt trudne projekty. Na samym początku rewelacyjnie opanujcie podstawowe umiejętności, takie jak szycie prostego ściegu. Nie dodawajcie dodatków krawieckich jak na przykład guziki, rzepy albo suwaki. Na pewno będzie na to odpowiedni moment. Zacznijcie od uszycia zwykłej szmatki lub poszewki na poduszkę.

Jakie materiały są potrzebne na początek?

Jeśli dopiero zaczynacie to najlepszym pomysłem jest wziąć podarte ubrania, które macie w domu. Jeżeli nie posiadacie nieużywanych albo zbędnych ciuchów lub poszewek na kołdrę to poproście rodziców o stare materiały. Do ćwiczenia nie jest Wam potrzebny najpiękniejszy materiał. Jak już będziecie umieć szyć proste rzeczy i będziecie chcieli uszyć coś ambitniejszego to warto wybrać się do sklepu z materiałami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą materiałów. Szyjąc na własne potrzeby nie ma sensu zaopatrywać się w ogromne ilości metrów bieżących materiału w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw zweryfikujcie też jaki materiał bierzecie. Nie każda bawełna będzie taka sama. Możecie znaleźć rozciągającą się dzianinę i sztywną tkaninę. Warto pomyśleć czego potrzebujecie i taki materiał wziąć.

Reasumując – jeśli dopiero zaczynacie przygodę z szyciem to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeśli tylko możecie to weźcie od kogoś maszynę, na której spróbujecie swoich sił. Na samym początku nie musicie mieć 20 różnych ściegów, ale wystarczy podstawowy prosty. Najważniejsze jest tylko, żeby sprzęt działał. Nie musicie również kupować w hurtowni dużej ilości specjalnych tkanin. Wystartujcie z tym, co macie i dopiero później dokupujcie akcesoria, które będą dla Was potrzebne. Szycie to niezwykle użyteczna zdolność i bardzo fajne hobby, ale wiedzcie, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.