Dla kogo są kursy SEP?

Co to są kursy SEP i kto powinien się na nie zapisać?

Na początku powinno się mieć świadomość, że istnieją kursy SEP na poziomach G1, G i G3. Kursy takie mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Taki egzamin trzeba zdać aby pracować w branży energetycznej. Aby zgłosić się na kurs musisz mieć 18 lat i mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie. Warto abyś o nim pomyślał jeśli jesteś studentem, który chce poszerzyć swoją wiedzę w temacie branży energetycznej, elektrycznej lub gazowej, ale również jeśli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, lub gdy aktualne już się przeterminowały. Oczywiście w takim kursie mają możliwość wziąć udział też całkiem nowe osoby w branży, które nie mają żadnej wiedzy oraz doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne należy ponawiać co 5 lat.

Tekst na podstawie oferty CSZ – kursy sep z Krakowa.

Jak wygląda kurs SEP i jaki jest jego zakres tematyczny?

Kurs SEP najczęściej składa się z zajęć teoretycznych, podczas których prowadzący odtwarza prezentację a kolejno z egzaminu, który weryfikuje to co zostało zaprezentowane. Dużo firm, które prowadzą kursy SEP proponuje przeprowadzenie go w każdym miejscu w kraju, przykładowo w Krakowie, byle uzbierała się grupa przynajmniej 5 osób.

Podczas kursu SEP uczestnikom zostaną przybliżone akty prawne, zasady BHP a także informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Realizując kurs energetyczny G1 uzyskasz pozwolenie na monitorowanie urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu nie większym od 1 kilowolta ale także takich o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kilowolt. W dodatku przechodząc kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy otrzymasz możliwość eksploatacji i dozoru sprzętów elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Kolejny etap kursu SEP to jest G2 i uzyskując te kompetencje będziesz mógł zajmować się montażem, konserwacją oraz obsługą urządzeń, które wysyłają ciepło większe niż 50 kilowatów, a także kotłów, turbin wodnych czy też parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy większej niż 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. W trakcie jego trwania nauczysz się o urządzeniach gazowych i zyskasz uprawnienia do obsługi, utrzymania i doglądania sprzętów i instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i większym, gazogeneratorów, turbin gazowych oraz maszyn przeznaczonych do wyrobu paliw gazowych. W dodatku stanie przed tobą otworem utrzymanie sprzętów służących do oczyszczania, mieszania a także przerabiania gazu i paliw gazowych. Istotna jest także możliwość obsługi aparatury stosowanej do kontrolowania, pomiarów oraz sterowania siecią, instalacjami i pojedynczymi sprzętami. 

Jak z tego wynika każdy etap kursu SEP jest różny pod względem obowiązków. Możesz dobrać taki, który będzie konieczny do Twojej pracy, ale też możesz uczęszczać na wszystkie na raz. W Krakowie na pewno jest wiele firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP oraz egzamin.

Co może znaleźć się na egzaminie po kursie SEP?

Egzamin przeważnie jest w ten sam dzień co był kurs i ma formę ustną. Podczas niego komisja może spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz spodziewać się też pytań o zasady oraz warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych oraz montażowych. Bardzo prawdopodobne że pojawią się pytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc i jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Ostatecznie może znaleźć się także zapytanie jak zachować się w przypadku awarii, pożaru albo innego zagrożenia dla urządzeń i ludzi. Wszystkie te zagadnienia zostaną Ci pokazane na kursie energetycznym w Krakowie i każdym innym mieście, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.